جستجو

دکتر حسـین جلال پور

دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور به استگاه آخر رسید

۱۰۱

دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور –جایزه مستقل غزل- در آیینی مجازی با معرفی برگزیدگان این دوره به کار خود پایان داد.

دبیر دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور در این آیین گفت: با توجه به پاندمی ویروس کرونا در کشور و به‌تبع در استان بوشهر، آیین پایانی این رویداد به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به‌صورت مجازی برگزار شد و ما در این دوره نتوانستیم به‌صورت حضوری پذیرای شاعران، منتقدان و پژوهشگران مطرح کشور باشیم.

حسن فرهادی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین اهداف برگزاری این جایزه ملی ادبی تصریح کرد: این جایزه در وهله اول با هدف زنده نگهداشتن نام و یاد دکتر حسین جلال‌پور، غزلسرای فقید جنوب کشور برگزار می‌شود که در غزل راه و رسم نویی را بنیان گذاشت و افزون بر این، در زمینه پژوهش نیز با سبک و سیاقی منحصربه‌فرد به تالیف آثار ارزنده‌ای همت ورزید. از دیگر اهداف این رویداد همچنین می‌توان به شناسایی استعدادهای تازه‌نفس و جدید در حوزه غزل و تقویت بنیه غزل پیشرو و آوانگارد اشاره کرد.

وی افزود: در مجموع ۵۷۵ اثر به دبیرخانه دومین جایزه ملی غزل حسین جلال‌پور ارسال شد که به تفکیک در بخش غزل‌‌ ۴۸۸ اثر از ۱۱۷ غزل‌‌سرا، در بخش کتاب غزل ۶۴ مجموعه‌‌غزل و در بخش پژوهش ۲۳ مقاله پژوهشی دریافت شد.

دبیر دومین جایزه ملی غزل جایزه حسین جلال‌پور ادامه داد: همان‌طور که پیش از این اشاره شد در این دوره همانند تمامی جوایز معتبر ملی و بین‌المللی نشان جایزه در هر بخش تنها به یک نفر تعلق می‌گیرد. البته به تمامی نامزدهای بخش نهایی لوح یادبود و هدیه اهدا خواهد شد.

فرهادی گفت: در بخش پژوهش با رای هیات داوران (متشکل از اسماعیل امینی، رضا معتمد و قربان ولیئی) اثر پژوهشی مهرداد زارعی با عنوان «غزل فرم؛ ریشه‌ها و ویژگی‌ها» به‌عنوان اثر برگزیده این بخش معرفی شد.

به گفته دبیر دومین جایزه ملی غزل جایزه حسین جلال‌پور، هیات داوران بخش غزل و مجموعه‌غزل‌های منتشرشده (شامل طاهره خنیا، صالح سجادی، حسن صادقی‌‌پناه، مجید معارف‌‌وند و حمیدرضا وطن‌‌خواه) در بخش غزل، اثر ساجده جبارپور ماسوله و در بخش مجموعه‌غزل‌های منتشر‌شده، «جزیره‌ی لیلی» سروده زینب چوقادی (نشر فصل پنجم) را به‌عنوان آثار برگزیده معرفی کردند.