جستجو

دکتر حسـین جلال پور

برگزیدگان جایزه ملی مستقل غزل حسین جلال‌پور معرفی شدند

۲۲۱

برگزیدگان نخستین دورۀجایزۀ ملی مستقل غزل حسین جلال‌پور در بندرگناوه با حضور چهره‌های شاخص ادبیات معاصر ایران، فرهیختگان و هنرمندان پنجشنبه‌شب در تالار استاد بهزاد این شهرستان معرفی و از آنان تجلیل شد.

این رویداد باهدف یادکرد و پاسداشت سه دهه حضور تاثیرگذار دکتر حسین جلال پور در عرصه غزل پیشرو ایران، شناسایی و معرفی جوانانی که حضور جدی در این عرصه دارند و پژوهشگرانی که در این زمینه، تحقیق و مقاله ارایه می‌دهند برگزار شد.

نخستین دوره جایزه ملی غزل جلال پور یکی از اقدام های فرهنگی و ادبی ماندگار در عرصه شعر امروز بویژه غزل معاصر است که به مدت ۲ روز با اجرای برنامه‌های مختلفی در بندرگناوه برگزار و با استقبال چشمگیری از سوی غزل‌سرایان و شاعران مطرح کشور روبرو شد که نشان از اعتبار این رویداد ملی دارد.

در آیین اختتامیه نخستین دوره جایزه ملی غزل حسین جلال پور هیات داوران نفرات برگزیده را در ۳ بخش پژوهش، غزل‌های ارسالی و مجموعه کتاب غزل‌های چاپ شده معرفی کرد.

بخش پژوهش

براساس رای هیات داوران در این بخش متشکل از ضیا موحد، ابوالفضل خطیبی، سعید رضوانی، رضا معتمد، مهری بهفر و عاطفه طیه از مجموع چهار اثر پژوهشی راه یافته به مرحله پایانی مقام اول را نوشتۀ سیده کبری موسوی قهفرخی با عنوان “تحلیل انواع دگردیسی های زبانی در مجموعه غزل های منتشر شدۀ مریم جعفری آذرمانی، طاهره خنیا و پانته آ صفایی”، مقام دوم اصغر کرمشاهی با عنوان ” جریان شناسی غزل معاصر در دهه هفتاد و هشتاد ” و مقام سوم به عبدالرضا کوهمال جهرمی با ارایه  ” واقع گرایی و جزیی نگری در غزل جوان معاصر” اختصاص داد.

غزل‌های ارسالی

براساس رأی هیات داوران این بخش متشکل از حسن صادقی پناه، صالح دروند و طاهره خنیا از مجموع همۀ غزل‌های ۱۰ شاعر در مرحله نهایی، مقام اول را به صورت مشترک به فاطمه صادقی و ریحانه رسول زاده، مقام دوم به سیدمحمدرضا طباطبایی و مقام سوم مشترک به سجاد ریاحی فارسانی و آرزو سبزوار قهفرخی تعلق گرفت.

بخش مجموعه کتاب غزل‌های چاپ شده

هیات داواران این بخش از مجموع ۱۰ اثر راه یافته به مرحله پایانی عنوان مقام اول را به رحمت الله رسولی مقدم با ارایه اثر ” زیر انگشت‌های تشریح “، مقام دوم به صورت مشترک به  سیدعلی شکراللهی با اثر ” ضم ”  و مهدی محمدتقی با اثر “ایستگاه بعد میدان آزادی ”  و رتبه سوم به ساجده جبارپور ماسوله با مجموعه “مونث” اختصاص داد.

در این آیین مستوره زیارت‌زاده و کامران دشتی به ترتیب به خاطر طراحی لوگو و پوستر تقدیر شدند.

رونمایی از کتاب ” غزل برای غزل ” نوشته شاعر عبدالله رئیسی  که در آن به معرفی حسین جلال پور پرداخته‌است از دیگر برنامه‌های این رویداد ادبی بود.

باتوجه به همزمان بودن این رویداد با زادروز شاعر فقید حسین جلال‌پور مراسمی به همین مناسبت برگزارشد.

دبیر نخستین دوره جایزه ملی حسین جلال پور گفت: لازم می‌دانم از شهرداری و شورای اسلامی شهر گناوه که حمایت مجدانه از این رویداد ادبی ملی کردند تقدیر و تشکر ویژه کنم.

حسن فرهادی افزود: با پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه  در مجموع ۶۰۰ اثر در بخش غزل، ۵۸ اثر در بخش مجموعه‌ شعر منتشر شده و ۲۵ اثر پژوهشی دریافت شد که ۲۴ اثر به مرحله پایانی نخستین دوره جایزه ادبی ملی زنده‌یاد حسین جلال‌پور (جایزه مستقل غزل) راه یافتند.

زنده یاد حسین جلال‌پور در سال ۱۳۵۵ در گناوه به دنیا آمد و از شاعران غزل‌سرای آوانگارد بود که مجموعه ” کلاغ بعد از کلاغ ” وی یکی از کتاب‌های پیشرو و تاثیرگذار غزل معاصر به شمار می‌رود.

این شاعر فقید به‌عنوان هیئت علمی و رئیس گروه ادبیات دانشگاه آزاد بهبهان فعالیت داشت.

 تصحیح دیوان‌های اشعار محمدخان دشتی و خواجوی کرمانی از دیگر آثار این شاعر فقید است و علاوه بر آن نقدها و مقاله‌های علمی پژوهشی بسیاری از او برجای مانده‌است.

حسین جلال‌پور در دهم فروردین ۱۳۹۸ در سانحه تصادف در محور خورموج ـ بوشهر درگذشت و در قطعه هنرمندان گناوه به خاک سپرده شد.